‍در هنگام دردهای زایمان از چه مواد مغذی باید استفاده نمود؟ (بخش دوم)

 

 لازم به یادآوری است در مراحل اولیه شروع دردها غذا بخورید تا انرژی مورد نیاز برای زایمان را فراهم کنید. وقتی به مراحل دردهای شدیدتر و طولانی تر می رسید، معده شما ممکن است پذیرای دریافت مواد غذایی نباشد.

 مواد غذایی باید با مقادیر کمتر و در فواصل زمانی کوتاه استفاده و از پرخوری در یک وعده اجتناب شود. بهتر است از غذاهای سهل الهضم استفاده نمود. میوه ها و آب میوه ها سریعا” انرژی تولید می کنند.

 خرما، عسل، غلات و شیرینی های بدون کرم و چربی نیز بهترین انتخاب هستند.

 بعضی از مادران در حین دردهای زایمان احساس تهوع داشته و تمایلی به خوردن و آشامیدن ندارند. در این موارد باید از خوردنی ها و نوشیدنی هایی که در زمان تهوع و استفراغ های اوایل حاملگی برایشان مطلوب و قابل تحمل بوده استفاده کنند ولی از مصرف غذاهای نفّاخ، چرب، سرخ کرده و نوشابه های گازدار باید پرهیز نمایند.

 سعی کنید که آب لازم را به بدن خود برسانید چون اگر بدنتان دچار کم آبی شود فیزیولوژی آن به هم خورده، انرژی شما تخلیه و سیر زایمان آهسته تر می شود و عضلاتی که آب و غذای کافی دریافت نکرده باشند کار خود را خوب انجام نمی دهند. در مراحل اولیه دردهای زایمانی با نوشیدن حداقل یک لیوان(۲۴۰ میلی لیتر) آب در ساعت مایعات را در بدن خود ذخیره کنید. در فواصل بین دردها نیز جرعه جرعه بنوشید، به علاوه مایعاتی که دوست دارید را با خود به بیمارستان برده و در جایی در دسترس خود نگهدارید. مصرف مایعات زیاد تکرر در دفع ادرار ایجاد می کند که به علت راه رفتن و فشاری که عضلات شکم برای دفع ادرار ایجاد می کنند، خود محرکی برای پیشرفت سیر زایمان محسوب می شود.

 در شرایطی که شما خیلی حالت تهوع داشته باشید و یا پزشکتان احساس کند که دچار کمبود آب بدن شده اید، ممکن است مایعات وریدی را برایتان تجویز کند.